W TRAKCIE OPRACOWANIA Data ostatniej modyfikacji: 20.05.2019
*OZWAĆ SIĘ czas. dk
Słowniki:
nie notują
Najwcześniejsze poświadczenie: 1618
Formy: cz. prze. lp m 3. os. ozwał się; lm mos 3. os. ozwali się; ~ cz. przy. pr. lp 1. os. ozwę się; 3. os. ozwie się; ozowie się
Znaczenia:
»odpowiedzieć, przemówić, odezwać się«: Do nich szędźiwy pasterz się ozowie/ Y slow łagodnych kilkaonym powie/ Opuśććie dźiatki prace nadprzykrzone/ A záśpiewayćie pieśni vlubione. TwarKŁodz C2. Spyta A IMSC Pan Pasek iest tu. Ozwę się iam iest Sługa WMMPana. PasPam 83. Ozwie się Towarzysz Karkoszka y Niewięm z pod czyiey Chorągwie w te słowa. PasPam 116. Ozwie się na to Pać Woiewoda Trocki podobnym iezeli mogę pamiętać Sensem. PasPam 136. Poczną wołać Sam ieno Sam w pole ieno wpole. Ozwę się: poczekaycie y to moze bydz. PasPam 156. Ozwie się do nich Nie po Niemiecku ale zebym ia z rozumiał po Polsku. PasPam 263.
Związki frazeologiczne: ozwać się obszernemi słowy:
Związki nieprzyporządkowane do znaczeń:
Związki frazeologiczne: ozwać się obszernemi słowy »zacząć mówić długo, szeroko omawiając rzecz, sprawę«: Ozwie się Iewłaszowski Woiewoda Brzeski Litewski obszernemi słowy y racyami. PasPam 140. ◆ basem się ozwać »powiedzieć, odpowiedzieć, odezwać się hardo, zuchwale«: Chłop srogi [...] Choć jeden tylko za nim, drugi chłopiec, stoi, A za kożdym się razem basem ozwie: moi? PotFrasz4Kuk I 335.
[więcej cytatów w Korpusie Barokowym]
Autor: SPas